עמוד הבית > מאמרים > ושמחת בחגיך – האומנם?
שתף אותי
 
 

ושמחת בחגיך – האומנם?

ושמחת בחגיך – האומנם?
רגע לפני החגים אני רוצה לשתף אתכם בסיפורה של שירי.
 
שירי (שם בדוי, בת 42) הגיעה לפגישה אצלי בקליניקה קצת לפני פסח וסיפרה לי שהיא סובלת מהחגים. היא ממש בכתה כשסיפרה לי: "אני שונאת את החגים! אני לא יכולה כבר לדרוך אצל חמותי בבית. חמי נפטר שנתיים אחרי שנישאתי ולכן היינו חייבים לעשות אצלה את החגים כדי שהיא לא תהיה לבד. ומה איתי? אני סובלת ובעלי לא מתייחס". 
 
עשיתי לה אבחון בשיטת NYE, שיטה ייחודית שאיתה אני עובדת, כדי להבין מה בעצם גורם לה לעשות את מה שהוא כופה עליה, בלי שהיא תוכל להשפיע על חייה ובלי שהיא תוכל להשפיע על רצונו של בעלה. מדוע הוא השולט והיא הנשלטת? מה גורם לה שוב ושוב במשך שנים להגיע לאותו מקום ולסבול? 
 
שירי פנתה אל בעלה בהאשמות במקום לבטא את עצמה, ולכן לא קיבלה את הדבר שאליו כל כך יחלה. במקום שהיא תבחר - הוא קבע עבורה.
 
אחרי האבחון עבדנו על הנושא מכל ההיבטים. עבדנו על הביטוי העצמי שלה, עבדנו על הכפיה שכביכול הגיעה מבעלה, שהיא פועל יוצא לכפיה שלה עליה. על כך שהנסיון שלה להיות "בשליטה עצמית" הביא אותה לדיכוי עצמי, ומתוך כך היא לא אפשרה לעצמה ביטוי, ולכן רק האשימה את בעלה. מצד שני היא לא יצרה מצב אחר, מצב של בחירה והגשמה, מצב שבו הם בוחרים יחד איפה חוגגים. תוך כדי העבודה גילינו שהיא חווה כפיה גם בעבודה והבנו שאם אדם חווה כפיה ממקור אחד יש סיכוי שיחווה אותה גם במקומות נוספים, כיוון ששורש הבעיה נמצא בזה שהיא כופה על עצמה. 
 
העבודה איתה היתה בראש ובראשונה על שחרור ועל ביטוי ללא כפיה. ככל שעבדנו היא הרגישה יותר ויותר פתיחות עם בעלה ויכלה לשתף אותו בקשיים שלה, ולמרבה הפלא הוא הקשיב לה. ככל שהיא הפסיקה לשמור את הכאב שלה לעצמה ולהיות עצובה בתוכה והחלה לשתף אותו בעצב שלה וברצונות שלה, הוא הפסיק לשלוט בה ולכפות עליה. מאז הם מחליטים יחד בכל נושא, כולל איפה חוגגים את החגים. כיום היא הולכת לחמותה מתוך בחירה, היחס של חמותה כלפיה השתנה, ולפני שבוע היא אפילו אירגנה לה הפתעה ליום ההולדת.
 
הכי מרגש היה שכשהיא פנתה לבעלה לראשונה מתוך ביטוי ופתיחות שלה ולא מתוך הפחדים שלה, הוא ממש בכה מהתרגשות!  וזה יצר מימד חדש בזוגיות שלהם.
 
הביטוי שלה השתפר גם במקום העבודה, ואחרי שנים שלא קידמו אותה היא פנתה לבוס שלה והצליחה לקבל תפקיד שרצתה, וגם המשכורת שלה עלתה בהתאם.
 
האם החגים חונקים גם אתכם? 
 
האם אתם חייבים לארח או להתארח במקום שלא בא לכם? 
 
האם אתם חווים כפיה מהסביבה?
 
אם כן -  אשמח לעזור לכם לצאת לחופשי ולבחור עבורכם.
 
מירב הדס 072-2149317
 

כתבות אחרונות

המלצות אחרונות

כוכי לוי
ליאת שבתאי