עמוד הבית > מאמרים > וואטסו בהריון
שתף אותי
 
 

וואטסו בהריון

וואטסו בהריון
וואטסו בהריון
 
וואטסו - השיטה
וואטסו היא שיטה המשלבת שיאצו ומים, והרבה יותר מזה. זוהי שיטה המבוססת על טיפול גוף ונפש במים חמים, תוך ציפה הכוללת, סיבובים עדינים, מתיחות פסיביות, לחיצות ומגע בנקודות דיקור וטכניקות עיסוי. 
הטיפול אורך חמישים דקות ובמהלכו המטופל עוצם עיניו ומתמסר למגע, לתנועה ולמים.
וואטסו בשליש השני והשלישי בהריון מסייע להפחתת כאבי גב תחתונים וכאבים בכלל, להפחתת לחץ של הבטן על המפשעות, על הסרעפת, מרגיע, מרחיב ומשחרר טונוס שרירים לחוצים כולל אלו של הרחם, מחדש ומאזן את זרימת הנוזלים בגוף ואת הזרימה האנרגטית בו, ומשיב לגוף את ההרמוניה שלו. גם טיפול וואטסו אחד משפר את תחושת הרווחה הכללית לאורך זמן, ומעמיק את הקשר ומערכת היחסים של אמא עם הילד שבבטנה.
 
וואטסו מיושם ככלי טיפולי קליני בעולם
וואטסו מיושם ככלי טיפולי קליני בעולם יותר ויותר בטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית, בחרדה, במתח, במצב הרוח, בכאב כרוני ופיברומיאלגיה, במתח מתמשך, בדיכאון, בבעיות בתפקוד מיני, במצבי שיתוק, בהחלמה מאירוע מוחי, בחולי טרשת נפוצה, שיתוק מוחין, סיסטיק פיברוזיס ובעיות אחרות בדרכי הנשימה, ובשיקום פגיעות בחוט השדרה. לטיפולי וואטסו השפעות פיסיולוגיות מאזנות ומרפאות על מערכת הלב-ריאה ולו רק בשל החשיפה ללחץ ההידרוסטטי והתנועה בתוכו. לכן מטפלים בוואטסו גם בחולי לב מסוימים.
זהו טיפול גוף ונפש ונמצאו לו יתרונות משמעותיים בבריאות הגוף ובבריאות הנפש.
 
וואטסו בהריון
בטיפול וואטסו המטופלת שוכבת במים כשמצופים לרגליה והמטפל תומך בראשה ובגופה, בזרועותיו ובגופו שלו. המטפלת מעורסלת בזרועותיו, והיא מושטת ונעה במים בסיבובים גדולים ובתנועות הרמוניות, בהרמוניה עם קצב המים ויחד עם תנועתם, ובהרמוניה עם קצב גופה, הדופק, הנשימה.
וואטסו מביא לשיפור משמעותי בהריון בכל הנוגע לשיכוך כאבים, להשבת הגמישות וכושר הניידות לגוף, הורדת המתח, שיפור מצב רוח ואיכות החיים, במקרים מסוימים מייחסים לו הגדלת כמות מי שפיר, הרחבת טונוס השרירים ברחם ובגוף כולו, ופעמים רבות גלישת תינוקות ממצג עכוז למצג ראש. 
 
וואטסו מראה שיפור משמעותי בבריאות הנפש וירידה משמעותית בחוויית הלחץ של המטופלת. ניכרות השפעות מיידיות בהפחתת המתח, הפחתת הכאב, ושיפור מצב רוח.
תחושות של הרפיה ושלווה, רגיעה ושחרור שליטה שנשארות ימים לאחר הטיפול, נפוצות ביותר. מעבר לתחושה הטובה, אלו מועילות ביותר כהכנה ללידה הקרובה. 
 
השפעות של לחץ אימהי על ילדים שטרם נולדו עלולות להיות חמורות. טיפולים יעילים בהפחתת הלחץ במהלך ההיריון רצויים תמיד. טיפולי וואטסו מראים שיפורים משמעותיים בטווח הקצר ובטווח הארוך בסטרס שחווה האם. ואיך זה קורה? 
בטיפול נכנסת לפעולה המערכת הפאראסימפתטית, קצב הלב מתייצב, פחות חולי, פעילות ציר ההיפותלמוס-יותרת המוח-יותרת הכליה מופחתת, רמות הקורטיזול נמוכות, זאת יחד עם הרפיה נפשית וגופנית מביא לרווחה רגשית מתמשכת.
 
מחקרים מראים כי השפעות טיפולי וואטסו על כאבים בהריון משמעותיות. במהלך הריון, מומלץ להימנע ממשככי כאבים וטיפול הוואטסו מאפשר לגוף להרגע, לשחרר את הכאב, להתאזן ולהתחזק. עצם הנוכחות במים חמים מפחיתה כאב. בנוסף העובדה שהאם צפה במים, ללא כוח משיכה, בתחושה של חוסר משקל, אלו יחד עם מערבולות המים והזרמים גורמים להצפה חושית, המפחיתה כאב. מסייעים בהפחתת הכאב מתיחות, לחיצות עדינות, תנועות נדנוד הגוף ותנועות סיבוביות המפחיתות טונוס שרירים מוגבר.
 
היפוך עובר בטיפול וואטסו
מצג עכוז קורה בכ 5% מההריונות ומסכן הן את האם והן את העובר. גלישת העובר למצג ראש מושפעת משמעותית מכמות מי השפיר ומטונוס השרירים ברחם. בטיפול ובשעות שאחריו, שרירי הרחם מתרחבים והלחץ היורד. בנוסף נמצא כי טיפולי וואטסו עוקבים עשויים להגדיל את כמות מי השפיר. הטיפול במים נפלא לאם ולעובר ונחשב כהתערבות בטוחה במצג עכוז.
 
המידע מתבסס בין השאר על מחקרים שנעשו באוניברסיטת ברן בשוויץ.
 
לפרטים נוספים, ליזי 054-4375784.