שתף אותי
 
 

כאבי גב ממקור פציאלי – הידעתם?

כאבי גב ממקור פציאלי
פאשיה, פסייה, פאציה, קרום השריר, שמות רבים וגרסאות מגוונות יש לריקמת הקולגן הכה חשובה הזו, אשר נמצאת בגופנו בכל מקום ועוטפת כל דבר.
ריקמת הפאשיה היא ריקמת חיבור העוטפת את כל השרירים, מתחברת לרצועות ובמקומות מעובים הופכת לגיד, עוטפת איברים פנימיים, ניתן לומר כי הפאשיה מחברת בגוף האדם הכל להכל.
 
כיום, כאשר מרבית האוכלוסייה סובלת מכאבי גב (בעיקר גב תחתון), נדייק ונאמר- כאב גב בלתי-ספציפי, זה הוא המונח הרפואי לכאב גב אשר סיבתו אינה ברורה, אנו יכולים למצוא תשובות רבות באותה הריקמה המסתורית אותה גילו ממש לא מזמן. ברפואה הקונבנציונלית כמעט ואין עדיין התייחסות לפאשיה כגורם לכאב כרוני אך הרפואה האינטגרטיבית המתבססת על מחקר מדעי ומטפלת במגוון דרכים מפנה זרקור בוהק במיוחד לסיבי הקולגן הללו.
 
אז מה אנו יודעים על הפאשיה?
 
- הינה ריקמת חיבור העשוייה סיבי קולגן דקיקים.
- צורתה מרושתת, שתי וערב. מבנה המקנה לה אלסטיות רבה.
- הפאשיה עוטפת את כל איברי הגוף, הן השרירים והעצמות והן האיברים הפנימיים.
- כל ריקמת הפאשיה בגוף מחוברת בינה לבין עצמה, מחוברת לעצבים ומעבירה עצבים וכלי דם בתוכה.
 
ולכאבי הגב הבלתי-ספציפיים שלנו.. בהסתמך על העובדות אותן מנינו מעלה, דיי פשוט לראות איך ריקמת הפאשיה מובילה בתוכה כאב. כאב אשר מקורו ייתכן ובכלל בצוואר או בכתף והוא מושך את כל "רכבת השרירים" מעלה ויוצר מתח בגב התחתון – זו היא הקרנת כאב מאיופציאלית (שריר-פאשיה). דוגמה נוספת היא חבלה או ניתוח אשר פגע בריקמת הפאשיה וכעת היא נוקשה, אנו מבינים כי כל השרירים והאיברים באזור יוגבלו גם כן וכמה קריטי להחזיר לה תנועתיות.
 
נשמע לכם מוכר, נכון? כתרפיסטית המתמחה בשיקום אורתופדי ותנועתי, אני נוכחת לגלות כל יום מחדש כמה משקל אכן יש לריקמת הפאשיה ביצירת כאב הגב או הקרנת כאבים ממקום אחד למישנהו.
כיום כאשר אני והמטופל/ת בונים תוכנית טיפולית לכל בעיה אורתופדית, פציעת ספורט או כאב, ריקמת הפאשיה תקבל התייחסות מיוחדת ובחלק מהמקרים אף יוקדשו טיפולים ספציפיים רק לה.
התוצאות? מדברות בעד עצמן.
 
ולרי טופז – תרפיסטית מאזור חיפה
(לשאלות והתייעצות ניתן לפנות במייל Valerytopaz@gmail.com
או בטלפון 072-2149358)
 

כתבות נוספות של ולרי טופז

מחבר: ולרי טופז

״קליניקת ולרי טופז - תרפיה מנואלית״ מתמחה ברפואה אינטגרטיבית, אורח חיים בריא, תמיכה בספורטאים, פתרון בעיות בריאות שונות בשיטות טבעיות. עובדים עם ביטוחים ובהסכם עם קבוצות ספורט שונות.

הצטרף עכשיו

אנשי מקצוע ברפואה משלימה ואורח חיים בריא. 

הצטרפו עכשיו למסלול בסיס לשישה חודשי התנסות בחינם!