שתף אותי
 
 

כל מה שלא ידעתם על עיסוי שבדי

מחבר הכתבה: מערכת האתרנושא: עיסוי שבדי
עיסוי שבדי
אההה ... הצלילים המרגיעים של מוזיקת ספא שמתנגנת ברקע כאשר שוכבים מתחת סדין רך, עטוף בריחות מרגיעים באור עמום. אם ביקרתם בספא כדי ליהנות מהיתרונות המרגיעים של עיסוי, אתם מכירים בוודאי את החוויה הזאת. אם עדיין לא, ומרגישים כי עיסוי לא באמת יועיל לכם, תחשבו שוב. לעיסוי, עיסוי שבדי במיוחד, יש יתרונות בריאותיים מעבר לאושר ולהנאה שחווים ביום של פינוק בספא.

בתרפיסט ישראל, תמצאו מעסים מקצועיים שמבצעים עיסוי שבדי בתל אביב, ובכל עיר בישראל בקלות ובמהירות  בעזרת מנוע החיפוש הידידותי.

 
עיסוי שבדי הוא העיסוי הראשון שעולה על הדעת כאשר אנשים חושבים על עיסוי. כסוג הידוע ביותר של עיסוי גוף המתבצע היום, אתם שוכבים על הבטן במיטת עיסויים עם שקע דמויי ביגלה לפנים שלכם. המעסה מתחיל בתנועות ארוכות דמויי הברשה ומתיחה לאורך הגב והרגליים, מגיע לאזור הכתפיים, זרועות, לגב התחתון ולרגליים. באמצע הטיפול תתבקשו להתהפך על הגב, המעסה מעסה את הכתפיים, זרועות קדמיות של השוק, המעסה משתמש בתנועות עיסוי עם כף יד שטוחה או בכריות כף היד, בעזרת טכניקת תנועות באצבעות על מנת להפעיל לחץ, לשחרר ולהאריך שרירים.
 
עיסוי שבדי נותן מענה לקבוצות שרירים העיקריים ביותר של הגוף, אחד היעדים העיקריים של טכניקת העיסוי השבדית הוא להרפות את הגוף כולו. מטרה זו מושגת על ידי שפשוף השרירים בתנועות משיכה ארוכות לכיוון זרימת הדם החוזר אל הלב. עיסוי שבדי הוא הרבה יותר מסתם הרפיה. עיסוי שוודי מועיל במיוחד עבור הגדלת רמת החמצן בדם, הפחתת רעלים בשרירים, שיפור גמישות וזרימת הדם תוך הקלה על מתח.
 
מספר מחקרים בחנו את היתרונות של עיסוי שבדי עבור בעיות אחרות מאשר רק כאבים או שרירים תפוסים. במהלך העשורים האחרונים, מגוון רחב של מחקרים מצאו קשר בין עיסוי שבדי למספר יתרונות, כגון הפחתת דלקת בברכיים, הקלת תסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית, הורדת לחץ דם, לחיזוק המערכת החיסונית, הפחתת כאבי ראש והקלת הסימפטומים של פיברומיאלגיה.
 
עיסוי יכול להיות מועיל למספר אתגרים פיזיים אחרים, כגון הפחתה ברקמת צלקת על ידי מניפולציה של פיזית על סיבים של הרקמה, דבר המאפשר לרקמה צלקתית להספג בהצלחה לתוך העור. בנוסף, הוא יכול לסייע עם ניקוז לימפטי, שבו התנועות הארוכות מסייעות להזיז נוזלים בהצלחה מתוך אזורים סתומים. חשוב לציין, כי חולים רבים ומטפלים מעידים כי עיסוי מפחית עצירות ובעיות עיכול.
 
מחקר שנערך על ידי המרכז הלאומי לרפואה משלימה אלטרנטיבית בארה"ב, ופורסם ב The New York Times מצא כי מתנדבים שקיבלו עיסוי שוודי במשך 45 דקות חוו ירידה משמעותית ברמות של הורמון הלחץ, קורטיזול, כמו גם ארגינין וזופרסין-איי הורמון שיכול להוביל לעליות קורטיזול, העיסוי תרם גם לעליה במספר הלימפוציטים, תאי דם לבנים שהם חלק ממערכת החיסון, וכמו כן תורם העיסוי לגידול התאים החיסוניים שעשויים לסייע להילחם בהצטננות ושפעת.
 
טכניקות עיסוי שוודי
 
טכניקות עיסוי שוודי כוללים לחץ מחזורי שמיושם באמצעות הידיים וכפות הידיים, לישה עדינה, דמוי הקשה, כיפוף ומתיחות. לפני ובמהלך העיסוי השבדי, המעסה מתשאל את המטופל לגבי בעיות רפואיות, אזורים בעייתיים בהם צריך לטפל, ומתאים את העיסוי לצרכים הספציפיים של המטופל.
 
עיסוי שבדי להקלה על כאב
 
עיסוי שבדי משמש גם טיפול בלתי נפרד של פרוטוקולי טיפול בכאב עבור פציעות ספורט וכאב כרוני. העיסוי יכול להתמקד באזורים ספציפיים של כאב כמו נקע בקרסול, או שהם יכולים לשמש כדי לעזור לנהל את הכאב הכרוני שמגיע עם תנאים כמו דלקת פרקים. באמצעות תנועות של משיכות המשפרות את זרימת הדם ומגדיל רגיעה של הגוף כולו, עיסוי שבדי יכול לעזור להפוך מצבים כואבים לנסבלים יותר. 
 
טיפול בעייפות, דיכאון וחרדה
 
אחד המחקרים האחרונים בוחן את הקשר בין עיסוי לבין הפחתת עייפות לחולי סרטן. בחודש מרץ 2015, אוניברסיטת אמורי הודיעה על המשך הניסויים הקליניים הקשורים ליתרונות של עיסוי. ההודעה מאוניברסיטת אמורי כותבת כך: "מחקרים קודמים ... כבר הראו כי עיסוי יכול לחזק את המערכת החיסונית ולהפחית חרדות לאנשים שאין להם סרטן ... אנו מאמינים כי יש הרבה השפעות חיוביות לעיסוי טיפולי ואנו מקווים להוכיח זאת, בין יתרונות ביולוגיים אחרים, עיסוי עשוי להפחית עייפות הקשורה בסרטן. " במחקר מצאנו כי עיסוי עוזר לחולים בטרשת נפוצה (MS). 
 
בשנת 2014, אוניברסיטת מיאמי ערכו מחקר של 24 אנשים עם טרשת נפוצה שהשתתפו בניסוי של עיסוי בן חמישה שבועות. מחצית מהמשתתפים קיבלו עיסויים של 45 דקות פעמיים בשבוע ואילו החצי השני חולקו לטיפול רפואי רגיל. בהשוואה לביקורות, חולים בקבוצת העיסוי חוו פחות דיכאון, ירידה ברמת החרדה, תפקוד חברתי משופר, הערכה עצמית טובה יותר ודימוי גוף משופר. זה קושר את הממצאים לסיבה שעיסוי מפחית קורטיזול, הורמון "מתח", תוך הגדלת סרוטונין, מה שמשאיר את המטופל עם אושר והרגשה טובה.