עמוד הבית > בלוג > 7 תועלות מוכחות של עיסוי רקמות עמוק

7 תועלות מוכחות של עיסוי רקמות עמוק

מחבר: מערכת האתרתאריך: 8/09/2016
מסאז' או עיסוי ידוע ביכולתו לעזור לנפש ולגוף להירגע, יתרון זה לבד מצדיק את המסאז'. 
לעיסוי רקמות עמוק יש עוד הרבה יתרונות בריאותיים. כדי להבין מה היתרונות, כדאי להבין תחילה מה זה עיסוי רקמות.
 
עיסוי רקמות עמוק הוא טכניקה המתמקדת בעיקר בשכבות העמוקות של השרירים ועל הפאשיה, קרום השריר (fascia). טכניקה זו כרוכה בין היתר גם בלחיצות חזקות על מנת להגיע לאזורי המפתח הבעייתיים ולשחרר אותם, זו הסיבה שעיסוי זה לא מומלץ לאנשים שמרגישים לא בנוח עם עיסוי קצת יותר אינטנסיבי. עם זאת, לעיסוי רקמות עמוק יש גם טכניקות המבוססת על לחץ עדין ומתמשך המתמקד בשכבה המאיופציאלית  (myofascial). היתרונות של עיסוי רקמות עמוק נבחנו וגובו במחקרים רבים ואינם מוטלים בספק.
 

1. עיסוי רקמות עמוק מציע הפגת מתחים

 
כאשר את/ה מרגישים לחץ עקב דרישות בעבודה, בבית או שניהם, עיסוי רקמות עמוק יכול לעזור להקל על הלחץ הזה בצורה אפקטיבית. חשוב מאוד לטפל בלחץ היומיומי הזה, מתח לא פתור יכול לעשות נזק גדול לבריאות הנפשית והפיזית שלכם. כ 60 עד 80 אחוז מהביקורים בקופת החולים אצל רופא המשפחה נובעים ממתחים, כפי שמציינים מחקרים רבים שבחנו את הנושא.
 

2. עיסוי רקמות עמוק מקל על כאב

 
בעזרת עיסוי רקמות עמוק תוכלו להפחית את הכאב שלכם. לדוגמא, מחקר שפורסם בשנת 2014 מצא כי עיסוי רקמות עמוק על שרירי שוק אחוריים, יחד עם תרגילי מתיחה, עזר להפחית את הכאב של המשתתפים במחקר בצורה משמעותית. עיסוי רקמות עמוק יכול לעזור בטיפול בכאב גם לחולי פיברומיאלגיה, מרפק טניס או כאבי גב תחתון.
 

3. עיסוי רקמות עמוק מקל על התנועה

 
צלקת רקמות נוצרת על אזור בגוף שנפגע והחלים. למרות שהצלקות הנפוצות ביותר נובעות מחתך גלוי, לפעמים הצלקת מתרחשת עמוק בגוף, למשל כאשר אתה פוגע בשרירים, ברצועות או בגידים. עיסוי רקמות עמוק יכול לסייע בטיפול בסוג זה של הצטלקות, ולקדם טווח גדול יותר של תנועה.
 

4. עיסוי רקמות עמוק יכול להאט את קצב הלב והוריד לחץ דם


 
מחקר שפורסם בשנת 2008 בו לקחו חלק 263 משתתפים שדיווחו על התכווצות שרירים או נקע. 
במחקר נבדק שיעור לחץ הדם וקצב הלב לפני ואחרי עיסוי רקמות עמוקות בפרק זמן של 45 עד 60 דקות. התוצאה היתה לחץ סיסטולי ודיאסטולי יותר נמוכים, גם קצב הלב הראה פחות כ -10 פעימות לדקה.
 

5. עיסוי רקמות עמוק מטפל בכאבי גב כרוניים

 
מחקר השווה את היעילות של שני סוגי עיסויים לטיפול בכאב גב כרוני, עיסוי רפואי מול עיסוי רקמות עמוק (DTM), נמצא כי טיפול רקמות עמוק במשך 10 ימים הביא לשיפור משמעותי יותר בכאב בהשוואת לעיסוי טיפולי.
 
במחקר המסוים הזה, העיסוי הטיפולי כלל טכניקות של הקשה ושל חיכוך, ועיסוי רקמות עמוק עשה שימוש בלחץ עקיף ושילוב של משיכות ארוכות ומוצלבות. כל עיסויים היו מעל 30 דקות ולא קיבלו שום טיפולים אחרים במהלך תקופת המחקר. לאחר 10 ימים, המשתתפים שטופלו בעיסוי רקמות עמוק  דיווחו על שיפור משמעותי בכאבי גב תחתון בהשוואה לאלו שטופלו בעיסוי רפואי.
 

6. עיסוי רקמות עמוק משפר התאוששות וביצועי ספורטאים


 
מחקר חדש דיווח על מגמה חיובית בעיסוי רקמות עמוק בכל הנוגע להתאוששות וביצועים אתלטיים משופרים. עיסוי רקמות עמוק המתאים לספורטאים נקרא גם עיסוי ספורט, העיסוי מתבצע בדרך כלל לפני אירועי ספורט כדי לעזור לחמם את הגוף ולמנוע פציעות או מיד אחרי הארוע כדי לשפר את ההתאוששות.
 
המחקר הראה כי עיסוי ספורט הפך לשגרה אצל ספורטאים, מאמני ספורט ופיזיולוגי ספורט. מחקרים מראים כי עיסוי רקמות עמוק עוזר לנקות תוספים מסוימים שגורמים לפעילות מיקרוביאלית, כגון מלח, חומצת חלב נתרן פוספט, דוחה הופעה של כאבי שרירים ועייפות שרירים, מונע פציעות ומטפל בפציעה. 
 
החוקרים מציינים כי ישנם יתרונות פסיכולוגיים לספורטאים שמקבלים עיסויים, המחקר קובע שהביטחון העצמי של המשתתפים במחקר השתפר. 
 

7. הקלה על כאבי הריון ולידה


 
נשים הרות רבות עושות שימוש בתרופות חלופיות / משלימות שעוזרות להן בכאבי לידה ותמיכה בתהליך לידה טבעי כמו שיטת ברדלי. למעשה, סקרים מראים כי הטיפולים האלטרנטיביים הנפוצים ביותר המומלצים במהלך ההריון הם עיסוי, דיקור וטיפולים כירופרקטים.
 
מספר מחקרים הראו כי עיסוי הריון יעיל במהלך ההריון בשל הורדה בתופעות החרדה, נשים המקבלות עיסויים לפני ובמהלך הלידה חוו ירידה ברמת הדיכאון, חרדה, וכאבי גב. תוצאות המחקר מצאו כי נשים שקבלו עיסויים לפני ובמהלך הלידה חוו משמעותית פחות כאב, בנוסף זמן הלידה קוצר בשלוש שעות בממוצע ודרש פחות צורך בטיפול תרופתי.
 

הצטרף עכשיו

אנשי מקצוע ברפואה משלימה ואורח חיים בריא. 

הצטרפו עכשיו למסלול בסיס לשישה חודשי התנסות בחינם!