עמוד הבית > בלוג > מערכת העיכול

מערכת העיכול

מחבר: מערכת האתרתאריך: 2/06/2016
טיפול בעזרת רפלקסולוגיה מוכר כטיפול יעיל לכל בעיות מערכת העיכול, החל מהבעיות הרגילות כגון עצירויות, יציאות לעיתים רחוקות ועד לבעיות יותר אקוטיות כגון מעי דלקתי ועוד.

במקרים רבים הרפלקסולוג מסוגל לזהות סימנים להתפרצות עתידית של מחלות במערכת העיכול ומטפל במניעתן

אז מה זאת בעצם מערכת העיכול? 

תאמינו או לא, פעולת העיכול מתחילה עוד לפני שאתה נוגס את הביס הראשון. הרחת ניחוח של עוגת תפוחים תוצרת בית או לחשוב על איזה טעים הקוסקוס עומד להיות, יגרום לנו להזיל ריר – ועוד לפני הביס הראשון, תהליך העיכול מתחיל, מתכונן לביס עסיסי וטעים.

המזון שאנו צורכים הוא דלק עבור גופנו, חומרים מזינים מספקים לתאים שלנו את האנרגיה ואת החומרים להם הם זקוקים. אבל לפני שאוכל שאנו אוכלים יוכל לעשות את זה, האוכל חייב להיות מעוכל לחתיכות קטנות כדי שהגוף יוכל לספוג ולהשתמש בו.

איך מערכת העיכול עובדת?


מערכת העיכול שלנו היא קבוצת איברים ובלוטות שמעבדים את המזון. על מנת להשתמש במזון שאנו אוכלים, גופנו צריך לפרק את המזון למולקולות קטנות ולהפריש את הפסולת.

על פי רוב, אברי העיכול שלנו (למשל, הקיבה והמעיים) הם דמוי צינור ומתפקדים כמכולות למזון בזמן שהוא עושה את דרכו דרך הגוף. מערכת העיכול היא למעשה צינור ארוך, מתפתל שיוצא מן הפה אל פי הטבעת, בתוספת כמה איברים אחרים (למשל, הכבד והלבלב).

תהליך העיכול

תהליך העיכול מתחיל בפה, מזון מתפרק באופן חלקי על ידי 2 תהליכים - התהליך המכונה לעיסה ועל ידי הפעולה הכימית של אנזימי רוק (אנזימים אלה מיוצרים על ידי בלוטות הרוק ומפרקים עמילנים למולקולות קטנות יותר).

לאחר תהליך הבליעה האוכל מגיע לוושט.

הוושט הוא צינור ארוך שמחבר הפה אל הקיבה. הקיבה משתמשת בתנועות שרירים קצביות דמויי גל (שנקראים פריסטלטיקה) על מנת להניע את המזון מן הגרון אל הקיבה.

תנועת השרירים הללו נותנת לנו את היכולת לאכול או לשתות אפילו כשאנחנו הפוכים.

הקיבה היא איבר גדול, דמוי שק שמעכל חלקית את המזון באמצעות חומצה חזקה מאוד (חומצת קיבה).

אחרי שהמזון היה בבטן, נכנס המזון לתריסריון, החלק הראשון של המעי הדק וממשיך עד החלק הסופי של המעי הדק.  במעי הדק, מרה (המיוצרת בכבד ומאוחסנת בכיס המרה) המורכבת מאנזימי לבלב ואנזימי עיכול אחרים מסייעים למעי הדק בפירוק המזון.

לאחר שעבר את המעי הדק מגיע המזון למעי הגס. במעי הגס, מים ואלקטרוליטים (חומרים כימיים כמו נתרן) מוסרים מהמזון. חיידקים רבים כגון אסידופילוס, לקטובצילוס ואי קולי מסייעים למעי הגס בתהליך העיכול.
החלק הראשון של המעי הגס נקרא cecum (התוספתן מחובר ל cecum ולשסתום ileocecal  והמעי מתחבר אל cecum). המזון נע כלפי מעלה במעי הגס.

האוכל נע על פני הבטן במעי הגס הרוחבי, חוזר בחזרה בצידו השני של הגוף ויורד למעיים, ולאחר מכן דרך המעי המעוקל.

איך מבקרים על תהליך העיכול?

1.       רגולטורים הורמונליים - ההורמונים העיקריים השולטים בפונקציונליות מערכת העיכול מיוצרים ומשוחררים על ידי תאים ברירית של הקיבה והמעי הדק. הורמונים אלה משתחררים לדם של מערכת העיכול, ונעים בחזרה אל הלב דרך העורקים, ובחזרה למערכת העיכול, שם הם מעוררים את מיצי העיכול וגורמים לתנועת האיבר.
2.      רגולטורים עצביים - שני סוגים עצבים מסייעים בשליטה על פעולת מערכת העיכול.
חיצוני - עצבים מגיעים לאיבר העיכול מהמוח או מחוט השדרה. הם משחררים שני כימיקלים, אצטילכולין ואדרנלין.

אצטילכולין גורמת לשכבת השריר של אברי העיכול לסחוט בכוח  רב יותר ומגדיל את "הדחיפה" של המזון ואת הנוזלים חודר דרך מערכת העיכול.

פנימי - עצבים יוצרים רשת צפופה מאוד המשובצת בקירות של הוושט, הקיבה, המעי הדק והמעי הגס.

העצבים הפנימיים מופעלים כאשר קירות האיברים החלולים נמתחים על ידי המזון.

בעיות במערכת העיכול

כמעט לכל אדם יש בעיית עיכול בזמן זה או אחר.
מצבים מסוימים כגון בעיות עיכול או שלשול חריף נפוצים יותר וקלים לטיפול. אחרים, כגון מחלת מעי דלקתית, יכולים להמשך זמן רב או להיות בעייתיים יותר לטיפול.

שמירת מערכת העיכול באיזון

סוגי המזון והכמויות שאנו אוכלים ולאופן שמערכת העיכול מעבדת את המזון יש תפקיד מרכזי בשמירה על בריאות טובה.

תזונה בריאה וטיפולי רפלקסולוגיה הם הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות עיכול נפוצות.

הצטרף עכשיו

אנשי מקצוע ברפואה משלימה ואורח חיים בריא. 

הצטרפו עכשיו למסלול בסיס לשישה חודשי התנסות בחינם!