שתף אותי
 
 

שיטת פלדנקרייז Feldenkrais

פלדנקרייז

את שיטת פלדנקרייז, המציא הפיזיקאי הישראלי משה פלדנקרייז. השיטה מאמנת את הגוף בשתי מצבים, הראשון על ידי שיעורים קבוצתיים שנקראים מודעות בתנועה המזכירים בצורתם שיעורי יוגה או טאי צ'י, אבל שונים מאוד. למשל, המורה לא עושה תנועות בעצמו, הוא מדבר בזמן שהקבוצה עושה את התנועות. המצב השני שמסוגל לגרום לשיפורים דרמטיים הם מפגשי אחד על אחד עם מטפל מוסמך שנקראים אינטגרציה פונקציונלית. בפגישה כזאת המטופל שוכב על שולחן נמוך בביגוד מלא והמטפל נע בעדינות או לוחץ בכיוונים שונים כדי להסב את תשומת לב המטופל למתח תת הכרתי ותבניות שמגבילות את התנועה ודרכים יעילות לתיקון התבניות הללו.
 
משה פלדנקרייז ביסס את שיטתו על עקרונות מדעיים. ההשראות הרבות שלו כללו אומנויות לחימה, התפתחות ילד, ביומכניקה, טכניקת אלכסנדר, חקר מוח, פסיכולוגיה, ומערכות מזרח רחוקות, כגון דיקור ויוגה. הגישה שלו היא סומטיית, כלומר הוא רואה את הנפש ואת הגוף כמקשה אחת.
 
כמו גם על עקרונות הפיזיקה, ביומכניקה והבנה אמפירית של למידה והתפתחות האדם. באמצעות שיפור הדימוי העצמי באמצעות רצפי תנועה בהתמקדות על החלקים של העצמי שנמצאים בתת מודע, השיטה מאפשרת לקבל ולהכיר יותר מעצמך באמצעות התנועות. 
 
החינוך הסומטי עושה שימוש בתנועה עדינה ותשומת לב לשיפור התנועה ושיפור תפקודים. באמצעות שיטה זו, ניתן להגדיל את טווח התנועה, לשפר את הגמישות והקואורדינציה, ולגלות מחדש את היכולת המולדת לתנועה חיננית ויעילה. שיפור התחומים הללו תשפר גם תפקוד בהיבטים אחרים של החיים.
 
FI הוא הקלף המנצח של שיטת פלדנקרייז, שעושה אותו יעיל בהרבה מיוגה, טאי-צ'י ופילאטיס. למטפל פלדנקרייז יש  ידע רב על בעיות תנועה, ויותר מכך, יש לו דרכים להטמיע את "התיקון" לתוך תת המודע של המוח.
 
הדגש ב FI הוא על תנועות איטיות ועדינות, שהם חיוניות לפריצת דפוסי תנועה רגילים ולימוד של תנועות חדשות. הדגש על איטיות ועדינות הופך אותו לאידיאלי עבור אנשים מבוגרים או כאלה הסובלות מכאבים כרוניים. 
 
פלדנקרייז היא לא אימון שגרתי, למרות שניתן לשלב את הקרונות פלדנקרייז בתרגילים כגון יוגה, פילאטיס או אימון ספורט, חשיפת פלדנקרייז תוביל אותנו לפקפק בעיקרון המקובל ביותר בתרגילים מסורתיים, בניית כוח. לאחר לימוד דרכים יעילות יותר של שימוש בשרירים שכבר יש לנו, נוכל להחליט שאנו כבר חזק מספיק.
 
שיטת פלדנקרייז מסייעת לחיות את החיים באופן מלא יותר, ביעילות ובנוחות.