עמוד הבית > סוגי הטיפולים > פסיכוקיברנטיקה
שתף אותי
 
 

טיפול בפסיכוקיברנטיקה

פסיכוקיברנטיקה

לפני כמעט 50 שנים, פיתח ד"ר מקסוול מלץ פסיכו-קיברנטיקה שיטה כדי לעזור לאנשים להתגבר על דימוי עצמי שלילי.
 
פסיכוקיברנטיקה מבוססת על העיקרון הפשוט של החלפת חשיבה שלילית עם עידוד וחיזוק מחשבות חיוביות בונות אמון "המילה וחלום יוצרים מציאות".
 
למרות שרוב המערכות הקיברנטיות בגוף האדם הן אוטומטיות לחלוטין, במערכות קיברנטיות כגון  הליכה ורכיבה על אופניים, הטריק בלימוד רכיבה על אופניים הוא על ידי תיקון טעויות באופן אוטומטי. הטריק בשבירת הרגלים ישנים הוא על ידי יצירת הרגלים חדשים אוטומטים.
 
הפירוש המילולי מבוסס על המילים  פסיכו - טיפול בנפש וקיברנטיקה שהיא מעין מנגנון וויסות.
 
פסיכו-קיברנטיקה  מסבירה את המנגנונים המשמשים ליצירת דימוי עצמי חיובי.
 
הסיבה השכיחה לכך שאנשים סובלים מהערכה עצמית נמוכה היא לרוב צלקות רגשיות מהעבר שלהם מה שהוביל אותם להערכה עצמית נמוכה.
 
מקסוול מלץ הבחין שהמטופלים שהגיעו לניתוח פלסטי סבלו לרוב מהערכה עצמית נמוכה, הניתוח הפלסטי לא הצליח תמיד לתקן את ההערכה העצמית שלהם. הוא מצא שתת המודע פעל כמנגנון קיברנטי בהתאם למטרה.
 
הגישה אומרת שלכולנו יש מנגנון אוטומטי להצלחה, יכולת טבעית להשגת מטרות. אם הסיבה לחוסר הערכה היא משום התמקדות בעבר, הדרך ליצירת הערכה עצמית חיובית היא להפעיל את אותו מנגנון אוטומטי על ידי דימיון עתיד טוב יותר.
 
כאשר נותנים לתת המודע מטרה חיובית הוא פועל כמנגנון הצלחה. אם המטרה שלילית  מופעל מנגנון הכישלון. ברגע שהמטרה היא דיאטה כמטרה שלילית הדיאטה תיכשל. 
אם המטרה היא עיצוב גוף ויופי כמטרה חיובית הדיאטה תצליח.
 
אם משגרים טיל, הוא יתקן את מסלולו על ידי התמקדות במטרה. גם אנשים יכולים לתקן את התנהגותם על ידי התמקדות במטרות שלהם בעתיד ועל ידי השארת העבר בעבר.
 
על פי גישת הפסיכוקיברנטיקה ניתן לשפר ביטחון עצמי על ידי סיוע לאדם ליצור תמונה מנטלית חיובית ומדויקת של עצמו. התהליך נקרא דמיון מודרך. 
 
ד"ר מלץ גם גילה כי לכוח הרצון יש סיכוי נמוך ליצור משהו חיובי חדש. כוח הרצון הוא לא המפתח להרזיה במשקל.  כוח רצון הוא דרך שלילית לשנות דפוסי התנהגות. במציאות, כוח רצון הוא לא כוח כלל ולא ניתן לשנות בעזרתו דפוסים. כמו דג עם קרס חכה בפיו, אדם שמשתמש בכוח רצון במטרה לשנות דפוסי התנהגות רק מחדיר את הקרס יותר עמוק לפיו. הירידה במשקל היא לא המטרה.
 
ד"ר מלץ גילה שדמיון הוא המפתח לבניית דימוי עצמי חיובי חדש. עבור מלץ, כוח רצון יכשל אפילו אם אתה חזק כמו בולדוזר, אבל דימיון יגרום למשימה להראות קלה כנוצה. כוח הרצון לא יכול לעזור לרדת במשקל, אבל דימיון יגרום לירידה במשקל. אימוץ הרגלים טובים חדשים מספיק כדי להיפטר מהרגלים ישנים ללא מאמץ. באמצעות דימיון אדם יכול להמציא דימוי עצמי חדש בתת המודע. 
 
הדימוי העצמי החדש פועל באופן אוטומטי. ניתן להשיג כל מטרה באמצעות הדימוי העצמי החדש שנוצר על ידי הדימיון.
 
"על מנת להשיג דברים גדולים, עלינו לא רק לפעול אלה גם לחלום, לא רק לתכנן אלה גם להאמין"
 
"יש לי חלום", אמר מרטין לותר קינג, בידיעה שבכוחו של החלום לשנות את אמריקה לנצח. 
ד"ר מלץ אומר לנו שהדרך לתת מודע היא באמצעות תמונות וצלילים, השפה של החלומות. 
לכן, עלינו להציג דימוי עצמי חדש אל התת מודע בצורה של תמונות וצלילים, כמו בחלום. אנו חייבים לעקוף את הרצון לגמרי, פשוט להתעלם מזה. כוח הרצון לא משיג ירידה במשקל.