עמוד הבית > סוגי הטיפולים > הידרותרפיה
שתף אותי
 
 

טיפול הידרותרפיה

הידרותרפיה וואטסו היא שיטת טיפול במים המטפלת במגוון רחב של בעיות כגון דלקת פרקים, פריצת דיסק, בעיות ניווניות בשלד ובמערכת השרירים, מחלת פרקינסון, הפרעות קשב, דיכאון, בעיות מפרקים, שרירים, ועצבים, הפרעות שינה, לחץ, שיקום אחרי תאונה או ניתוח קשה ועוד.
 
השימוש במים לטיפול החל לפני מאות שנים, ביוון וברומא ומהווה חלק בלתי נפרד במערכות רפואיות מסורתיות רבות.
 
השימוש הנפוץ והפופולרי ביותר בהידרותרפיה מבוצע בבריכת מים חמים טיפולית המחוממת לטמפרטורה של כ 34 מעלות, באמצעות סדרת תרגילים מיוחדים שהמטופל עושה בעצמו בליווי והדרכת המטפל ובתנועות ואטסו בהן המטפל מחזיק את המטופל בידיו, מציף, מערסל, מותח ולוחץ בנקודות לחץ מיוחדות. 
 
למים בבריכה הטיפולית יש תכונות רבות שההידרותרפיה מנצלת לתועלתה. הגוף מאבד 2/3 ממשקלו עם הכניסה למים. כך קל יותר להשכיבו במנח אופקי ולטפל בכאב ללא לחץ על עמוד השדרה, ויתר המפרקים שמסביבו.
 
הלחץ ההידרוסטטי על גוף המטופל עולה ככל שמעמיקים. זוהי דרך מצוינת להעלות את העומס על בית החזה. צלילה ותרגילים מתחת למים משפרים את המערך הנשימתי, ואת היכולת להתנגד לגורמי מחלות למיניהן. ברמה התפקודית הלחץ ההידרוסטטי מסייע במניעת התהוות של בצקות, בסילוק פסולת ונוזלים מצטברים, והארכת שרירי הנשימה.
 
טיפול הידרותרפיה מקובל גם במחלקה לפיזיותרפיה בבתי חולים. בדרך כלל פיזיותרפיסט בעל הכשרה בהידרותרפיה ייראה למטופל איך לבצע את התרגילים. סוג התרגילים יהיה בהתאם לסימפטומים ולצורך השיקומי של המטופל.
 
סגולות הריפוי של הידרותרפיה מבוססות על השפעות מכאניות ו/או תרמיות. הטיפול עושה שימוש בתגובת הגוף לגירויים של חום וקור ובלחץ המתמיד של המים ובתחושה של המים עצמם. מערכת העצבים מוליכה את התחושות מהעור לתוך האיברים בגוף, היכן שהן נדרשות וחיוניות להמרצת המערכת החיסונית. משפיע על ייצור של הורמוני לחץ, שיפור זרימת דם ועיכול, עידוד זרימת הדם והפחתת רגישות הגוף לכאב.
 
באופן כללי, חום משמש כדי להשקיט ולהרגיע את הגוף ולהאט את פעילותם של האיברים הפנימיים. קור משמש כדי לעורר, להמריץ ולהגביר את הפעילות של איברים פנימיים בגוף. במקרה של שרירים תפוסים או חרדה, מומלץ לעשות אמבטיה עם מים חמים. במקרה של עייפות ולחץ, מומלץ להתקלח במים חמים ומיד לאחר מכן להמשיך במקלחת קצרה במים קרים כדי לעורר את הגוף והנפש.
 
כאשר שוקעים במים כגון אמבטיה או בריכה, יש סוג של חוסר משקל, המים מקלים על הרגשת כבדות של כוח המשיכה. למים יש גם השפעה הידרוסטטית, שמתרחשת במהלך תנועת הגוף במים המגרה את קולטני המגע בעור, מגבירה את זרימת הדם ומשחררת שרירים תפוסים. 
 
תחת הכותרת הכללית של הידרותרפיה יש כמה טכניקות, חלקן כוללות אמבטיה רגילה, אמבטיית Sitz שהיא אמבטיה בה רק הישבן והירכיים שקועים במים, אמבטיות כפות רגליים, כפפת חיכוך קרה, אדים, רטיות חמות, קומפרסים קרים ו/או חמים, חימום הגוף, סדינים רטובים ומלח.
 
הידרותרפיה חיצונית כרוכה בטבילה של הגוף במים או בקרח בעוד הידרותרפיה המבוססת על טמפרטורה עושה שימוש בהשפעות של מים חמים או קרים  על העור ועל הרקמות הפנימיות.
 
מים חמים משחררים שרירים תפוסים, גורמים להזעה וטובים לטיפול בדלקת פרקים, שיגרון, שרירים כואבים. ניתן לשלב בטיפול ארומתרפיה. הידרותרפיה במים קרים משמשת כדי לעורר את זרימת הדם בעור ובשרירים. טיפולים מבוססי טמפרטורה כוללים יישום של חום או קור על חלקים ספציפיים בגוף. היישום של חום לח נקרא חבישה, ומשמש למצבים כמו קור בחזה, שפעת, הרגעת חולים פסיכיאטריים ולניקוי רעלים.
 
באמבטיות Sitz המטופל יושב באמבטיה מיוחדת שמאפשרת לבטן התחתונה להיות שקועה במים, כשמסביב לרגליים יש טמפרטורה שונה. אמבטיות אלו מומלצות לנפיחות בבלוטת הערמונית, כאבי מחזור, בעיות במערכת המין והשתן. הידרותרפיה מבוססת תנועה ומשתמשת בלחץ המים בבריכות טיפוליות מחוממות לעיסוי הגוף בעיקר אחרי פציעות ובעיות שרירים כמו גם למתח וחרדה.