שתף אותי
 
 

NLP ודמיון מודרך

NLP ודמיון מודרך

אחת מיומנויות החיים החזקות ביותר שאנו יכולים לשלוט בהם היא היכולת לשלוט על התגובות לאנשים וארועים מסביבנו.

שליטה אישית מסוג זה היא אבן פינה חיונית של מצוינות אנושית והישגים. היכולת שלך באופן חיובי לנהל את התגובות שלך משפיעה ואף יוצרת באופו אוטומטי את פעולותיך, ובתורו, משפיעה באופן ישיר על האפקטיביות שלנו להשיג מטרות ויעדים.

NLP הם ראשי תיבות של Neuro Linguistic Programming, הבוחן את האופן שאנו חושבים ומרגישים, בוחן את השפה הפנימית שבה אנו משתמשים כדי לייצג את החוויות שלנו. 

כולנו מדמיינים. הדמיון שלנו אינו תלוי בזמן ובמרחב, נוכל להיות בארץ אחרת, לחזור אל העבר וגם... לצאת למסע אל העתיד.
 
היכולת להשפיע באמצעות הדמיון על חיינו נחקרת כבר שנים רבות, מעוגנת בשיטת ה-NLP ובימים אלה בתחום רפואי בשם פסיכו-נוירו-אימונולוגיה.
 
דמיון מודרך מתקיים כאשר אנו משתמשים בדימויים מעולמנו ומערבים את החושים כדי להשפיע על תהליכים רגשיים, מנטליים, וביחס ישיר, התנהגותיים.
 
מבחינה פיזיקאלית, גם חומר הנראה מוצק, הוא בעצם אוסף חלקיקים קטנטנים והרבה 'כלום' ביניהם – אנרגיה טהורה.
 
האנרגיה רוטטת בתדרי מהירות שונים ולכן מתגלה בפנינו בצורות שונות, אך למעשה כולנו והכול מורכבים מאנרגיה ומחוברים לאותו שדה אנרגטי עצום. 
 
לרגשות ומחשבות יש אנרגיה מגנטית משלהן ומכיוון שאנרגיה ממגנטת אליה אנרגיות ברמת רטט דומה, הרי שרגשותינו ומחשבותינו משפיעים ישירות על ההתנסויות אותן נזמן לחיינו.
 
בעזרת דמיון מודרך, נוכל לשנות את האמונות שלנו לגבי עצמנו, זה ישנה את הפרשנות שלנו לאירועים שקורים לנו, וביחס ישיר את רגשותינו לגביהם, את התגובה שלנו ואת האירועים שיבואו בעקבותיהם, נוכל, בתרגול לאורך זמן, 'להסיע' מסרים שנרצה להטמיע אל תת המודע שלנו והנה לנו השפעה ישירה על חיינו.
 
כדי שדרך הדמיון המודרך תשפיע עלינו, נרצה להפוך אותה לדרך חיים, להתמיד, כדי שאמונות מעצימות עמוקות יוכלו לתפוס את מקומן של אלה שכבר אינן מועילות לנו.
מדיטציה של דמיון מודרך מספר פעמים בשבוע היא דרך נפלאה לעשות זאת.

אז מה התוכנית?

הגדרת המטרה שלנו (מה בדיוק אנו רוצים).
נקיטת פעולות על מנת להשיג את המטרה.
הערכת השינויים שנוצרים על ידי הפעולות שלנו.
שינוי תוכנית הפעולה במידת הצורך על מנת להשיג תוצאות יותר טובות.
 
 

במה מטפלים בדמיון מודרך?

  • תומך הרזיה - להרגלי אכילה יש קשר הדוק למה שקורה בתוך הראש מאשר לתיאבון. לכן, הכוונה התנהגותית פסיכולוגית היא אמצעי אפקטיבי להפחתה בכמויות ובתדירות האכילה. מחקרים מצאו כי אנשים המנסים לרדת במשקל חווים יתרונות חיוביים באמצעות דמיון מודרך NLP, למרות קושי לביצוע עקבי של התרגילים.
  • מקדם למידה - למידה יכולה להיות קשה והרגשת הערכה עצמית נמוכה אף עושה אותה קשה יותר. מחקרים מצאו כי דימיון מודרך NLP יעיל לשיפור ההערכה העצמית אצל ילדים עם דיסלקציה בכך שהיא מסייעת לספק תחושה עמוקה של רוגע והורדת רמת החרדה ובכך משפיעה לטובה על יכולות הלמידה. רוב החוקרים מסכימים כי התועלות הטובות ביותר היא עבור הסובלים מ ADD/ADHD.
  • עוזר בהפחתת חרדה - שיחות וגישות טיפוליות אפקטיביות בטיפול בחרדות אז לא מפתיע כי דימיון מודרך אפקטיבי מאוד בטיפול בחרדות. מחקר על אנשים שחוו קלסטרופוביה במהלך בדיקת MRI נמצא כי השימוש בדמיון מודרך היה אמצעי יעיל להקלה בתחושת החרדה. מתוך המחקר עולה כי השילוב בין הרפיה ודמיון מודרך הם האמצעי עם ההצלחות הגבוהות ביותר לריסון רדשות חרדה.
  • תמיכה במצב רוח מאוזן - ישנם עדויות כי דמיון מודרך יכול לתמוך  במצב רוח טוב באופן כללי. אולם צריך לקחת בחשבון כי לדיכאון יש מספר גורמים אישיים יחודיים והגישה להתמודדות עם יחיד צריכה להיות מותאמת אישית. הדמיון המודרך יכול להציע פיתרון חיובי למצב רוח כללי.
  • עוזר לך להתגבר על הרגלים רעים - אחת הדרכים הטובות ביותר כדי להסיר מעצמך הרגל רע הוא להחליף אותו עם הרגל חדש, NLP כולל שיטות שעוזרות לאנשים לעשות בדיוק את זה. בדמיון מודרך NLP אין סיכון לתופעות לוואי, זה כלי נהדר כי כל אחד יכול להיות אפקטיבי בלחימה ברגלים רעים כמו ג'אנק פוד או דחיית פעילות גופנית.