עמוד הבית > סוגי הטיפולים > עיסוי אירוודה
שתף אותי
 
 

עיסוי אירוודה

עיסוי אירוודה

עיסוי איורוודה הוא גישה ההוליסטית העתיקה בעולם לריפוי. השיטה פותחה לפני אלפי שנים בהודו.
 
איורוודה מבוססת על האמונה שבריאות ואיכות חיים תלויים באיזון עדין בין המוח, הגוף והרוח. ההתמקדות העיקרית של האיורוודה היא לקדם בריאות טובה  ולא להילחם במחלה ספציפית. 
 
למרות זאת טיפול בבעיות ספציפיות מומלץ ואפקטיבי בעזרת עיסוי איורוודה.
 
עיסוי אירוודה הוא המפתח העיקרי של טיפולי אירוודה. בדיוק כמו מכונה שצריכה להיות משומנת, גם האיבר הגדול ביותר של גוף האדם, הלא הוא העור זקוק לשימון על ידי השמנים שנפוצים בשימוש בעיסוי אירוודה.
 
למעלה מ 5000 שנים של מחקר אמפירי הביא את העיסוי האירוודי לרמת אומנות, ולמרות זה השיטה לא מוכרת ברבים. הידע של גוף האדם ביחד עם הידע של שמנים, מוזיקה, וטכניקות של עבודה על הגוף יצרו מלאכת אומנות באיזון הגוף והנפש באמצעות עיסוי בשמנים.
 
על פי תאוריית האיורוודה, כל דבר ביקום, חי או דומם מחובר. בריאות טובה מושגת כאשר הנפש, הגוף והרוח נמצאים בהרמוניה עם היקום. חוסר הרמוניה מוביל לבריאות לקויה ומחלות.
 
על פי האיורוודה כל אדם עשוי משילוב של חמישה אלמנטים בסיסיים שנמצאים ביקום: מרחב, אויר, אש, מים, אדמה.
 
אלמנטים אלה משולבים בגוף האדם כדי ליצור שלושה כוחות חיים או אנרגיות, שנקראות דושות (doshas). שלושת הדושות הם: דושה Vata (חלל ואוויר), דושה הפיתה (אש ומים), דושה קאפה (מים ואדמה).
 
כל אחד יורש שילוב ייחודי של שלוש הדושות. דושה אחת היא בדרך כלל יותר דומיננטית מהאחרות. כל דושה שולטת בתפקוד גוף שונה. על פי האיורוודה מאמינים כי הסיכויים לחלות קשורים לאיזון של הדושות שלך.
 
עיסוי בשמן משמש באופן עקבי לאורך כל טיפולי עיסוי איורוודה. בעולם אידיאלי, עיסוי איורוודי צריך להתבצע בכל יום כדי להתגבר על עייפות, לחזק את מערכת העצבים, לשפר את הראייה, להזין את רקמות הגוף, להאריך את תוחלת החיים, לשינה טובה, להחדרת גמישות וחוסן, כמו גם לשמור על בריאות באופן כללי.
 
יתרון נוסף של עיסוי איורוודה הוא העוצמה של רוויי העשב בשמנים שבשימוש. שמנים אלה משפרים את התהליך של טיהור והתחדשות. השמן חודר לשכבת הדרמיס ב 5 דקות ולכל שבע שכבות העור ב 8 עד 10 דקות. השמנים בהם משתמשים באירוודה יכולים מורכבים מעד 75  סוגי עשבי תיבול שונים. השמנים הוכחו מדעית כבעלי תכונות אנטי-מסרטנות ונוגדות חמצון. בנוסף שמני איורוודה מחזקים את השריפה המטבולית, מטהרים את המעיים, מסירים את הרעלים מהרקמות, מצעירים את הגוף, מאיטים הזדקנות ומאריכים את תוחלת החיים.
 
המחקרים שנערכו  באירוודה על ידי ד"ר הארי שארמה מאוניברסיטת אוהיו לרפואה הראו כי לאחר שלושה חודשים של עיסוי איורוודה, הדם של החולים הראה ירידה משמעותית ברדיקלים החופשי ם, בחמצן השומנים ותגובה חיסונית משופרת. מחקר מודרני הוכיח את ההשפעה של עיסוי איורוודה מועילה לכל האזורים בגוף, במיוחד העצבית-שרירית, מחזור הדם, הלימפה, מערכות שלד ומערכת עיכול.
 
במהלך עיסוי איורוודה העברה עדינה של אנרגיה אלקטרומגנטית מתרחשת בין המטפל והמטופל ולכן חשוב לתת אמון במטפל שבחרת. המטופל חייב להרגיש פתוח ובטוח כדי לאפשר לאנרגיה של המטפל להקל ולעורר את תהליך הריפוי. גל של אהבה וחמלה ללא תנאים זורם דרך. אולי זו הסיבה שהמילה איורוודה היא שם נרדף לאהבה, טוב לב ורגישות. אם אהבה היא תרופת הפלא, אז שמן עיסוי איורוודה הוא דרך מצוינת לקבל מנה גדולה של אהבה ללא תנאי.
 
עיסוי האירוודה מתבצע על ידי ממשיכות עמוקות או שטחיות בהתאם לזרימה של ערוצי אנרגיה, מסלולים עצביים ואזורי צמיחת שיער. ישנם שלושה סוגים של תנועות - אקטיבי (לחץ חזק), פסיבי (ליטוף עדין) ומשכנע (צביטה או ללישה של השרירים הקטנים עם האגודל ואצבע).
 
לפני עיסוי איורוודה, המטפל מתמקד באנרגיה של המטופל על ידי מדיטציית איזון קצרה ועשוי לדקלם תפילה כדי להגדיל את עוצמת הריפוי. המטפל מסנכרן הנשימה של עצמו עם הנשימה של המטופל על מנת לשמור על חיבור עמוק. 
 
טיפול אירוודה מבוצע עם מודעות גבוהה לנקודות אנרגיה וצ'אקרות. עבודה נכונה על הנקודות והצ'אקרות מחיות את הגוף כולו. יש אינספור נקודות אנרגיה אבל ישנם 107 עיקריות הממוקמות בצמתים בין הורידים, העורקים, הגידים, העצמות והמפרקים נפגשים. בנקודות אנרגיה אלה מרגישים את הכאב והחולשה כאשר יש חוסר הרמוניה. נקודות הלחץ הם גם הנקודות בהם כוחות החיים הבסיסים, אוויר, אש, מים ואדמה מתמזגים.
 
שבע הצ'אקות העיקריות  יוצרות מערבולת של אנרגיה הממוקמת על הבלוטות האנדוקריניות העיקריות:  בלוטות המין והשחלות, לבלב, יתרת הכליה, בלוטת התימוס, בלוטת התריס, ויתרת המוח. כל צ'אקרה מזינה איברים מסוימים ושולטת בהיבטי פסיכו - פיסיולוגיים שונים של ההוויה שלנו. כאשר הם חסומים, מחלה פיזית מתפתחת. שמן עיסוי איורוודה פותח ומנקה ערוצי האנרגיה אלה, האנרגיה יכולה לזרום בחופשיות והחיוניות שלנו משתחררת.