עמוד הבית > סוגי הטיפולים > פסיכותרפיה גופנית
שתף אותי
 
 

פסיכותרפיה גופנית

פסיכותרפיה גופנית

פסיכותרפיה גופנית היא גישה אינטגרטיבית לטיפול מבוסס פעולות גופניות פיזיות שייסד וילהם רייך, תלמיד ועמית של פרויד. וכולל מעורבות פעילה של הגוף כגורם מרכזי בתהליך פסיכותרפיה הוליסטית והתייחסות לאדם כהוויה שלמה. 
 
שיטה זו מחברת טיפול פסיכולוגי מילולי וטכניקת טיפולי גוף לתוך תהליך סימולטני אחד. בעיות פיזיות, נפשיות, אנרגטיות ורוחנית נראים כחלקים של מערכת אינטראקטיבית מורכבת, בה כל החלקים אינם ניתנים להפרדה מן השלם. 
 
הגוף נתפס ככלי עיקרי בתהליך הטיפולי, הטיפול הפסיכולוגי והפיזי חופפים ובאמצעות טכניקות שונות המתמקדות בגופו של המטופל בעזרת מגוון רחב של כלים כגון טיפולי מגע ועיסויים, מדיטציה וקול, תרגילי נשימות ודימיון מודרך. 
 
זוהי דרך ייחודית של עבודה בשתי גישות טיפוליות אשר שמה דגש על בניית משאבים גופניים, מיקוד של תהליך היצירה בשימוש ישיר של תנועה. 
 
הרעיון המרכזי מסביב לפסיכותרפיה גופנית מתבסס על רגשות מודחקים וטראומות שחווינו במהלך חיינו כבר ברחם, בזמן הלידה ולאחר הלידה והוטבעו בגופנו וגורמים לדפוסים התנהגותיים וגופנים שעבור חלק מהאנשים הופכים למחלות ולבעיות פסיכוסומאטיות.
 
פסיכותרפיה גופנית משתמשת בטכניקות שונות ומסתמכת על נשימה, מגע פיזי, ותנועה ככלים העיקריים שלה. יש לה כמה הקבלות לטיפולי גוף אחרים ושיטות מגע גופניות אחרות כי הם משלבים מגע ותנועה, אבל הם שונים לחלוטין מטיפולי בגוף. פסיכותרפיה גופנית מכירה שהאדם כולו הוא תוצאה של סינרגיה שווה שמספק הגוף והנפש כמו שהיבטים אינטראקטיביים באדם כמכלול קשורים זה בזה.